İnternet Sitesi Tasarımı İçin İpuçları

İnternet Sitesi Tasarımı İçin İpuçları

Temiz Bir Arka Plan Tasarımı:

Çok miktarda beyaz alan kullanımı sitenin görünümü etkileyici kılar. Site içeriğinize odaklanmaya çalışın, Dreamweaver şablonları kullanabilirsiniz bunun için. Tüm bilgisayarlarda sorunsuz görüntülenebilen yazı karakterleri kullanarak sitedeki karmaşayı önleyebilirsiniz.

Tamamen CSS Temelli Program:

Dünya CSS tabanlı bir internet sayfası tasarımına doğru gitmekte. Çünkü CSS erişilebilir, hızlı ve daha az yer kaplayan dosya boyutları ile site kontrolünü kolaylaştırmaktadır. Site tasarım için öğrenmeniz gereken en önemli şey en kaliteli tasarımın CSS programları ile yapılabileceğidir.

En İdeal Yükleme Süresi:

Yükleme sürenizin düşük olduğundan emin olun. Bunun için grafikleri minimize etmeniz gerekmektedir. Ayrıca HTML kodlarınız optimize etmelisiniz ve sitenizin istenmeyen etiketlerden ve kullanılmayan script’lerden arındırılmış olmasına önem vermelisiniz.

Tüm Ekran Çözünürlüklerine Uygun Bir Tasarım:

İnternet sayfaları için her zaman ziyaretçilerini sitede tutmak ve içeriği onlara okutmak zor bir durumdur. Uzun metinlerin okunması için scrolling barı gereklidir. Sitenizin her ekran çözünürlüğünde rahat görüntülenemediğini düşünün; bu durumda sitenizi ziyaret eden kişi sayfadan çıkacaktır. Sayfa kendisinde doğru biçimde görüntülenemeyecektir. Profesyonel bir site tasarlarken her ekran çözünürlüğüne uygun olması ve esnek arka planların kullanılması gerekmektedir.

Sitenin Ölçülerini Değiştirilebilir Bir Halde Yapın:

Sitenizdeki kodların ve tasarımın değiştirilebilir olduğundan emin olun. Gelişen teknoloji ile her tür ekran ve çözünürlükte sitenizi yapılandırabilirsiniz ve bunu test etme şansı elinizdedir.

Tüm Tarayıcılara Uygunluk:

İnternet sitenizi Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Safari ile denemelisiniz; çünkü bunlar dünyadaki internet servis sağlayıcıların %95’ini oluşturmaktadır.

Düzenli ve Kolay Navigasyon:

Sitenizdeki linklerin navigasyonu, site ziyaretçilerinizin sitede geçirdiği süreyi arttırmak açısından önemli etkendir. Kendinize şunu sorun; siteyi ziyaret edenler sayfanızı açar açmaz ne yapıyorlar? Büyük ihtimalle sayfanın içeriğini gözden geçiriyorlar ve ilgilerini çeken bir başka sayfa olup olmadığına bakıyorlardır.

İnternet Sitesi Tasarımı İçin İpuçları