Arama Motoru İtibar Yönetimi (SERM)

Tüketicilerin ortalama %90’ı arama motorları kullanarak internet sayfalarını buluyor. Markanızın ya da şirketinizin ismini aramaya giriştiklerinde ise, beklentiniz internet sitenizin arama sonucundaki listenin üst sıralarında olmasınıdır.

İnsanların makalelerde, forumlarda, bloglarda ya da bu gibi internet sayfalarında sizin hakkınızda yazdıkları şeyler üzerine bir egemenliğiniz ya da kontrol edebilme şansınız yoktur. Farkında olmanız gereken şey, iyi ve kötü, arama motoru listelemelerinde potansiyel müşterileriniz için görülebilir, itibar ve satın alma kararında bir etkiye sahip olabilecek konumda olup olmadığınızdır.

Peki, arama sonucunda şirketinize dair olumsuz bilgiler çıkıyorsa ne yapabilirsiniz?

SERM için düşünmeye başlamak istemez misiniz? SERM, geleneksel halkla ilişkiler ve arama motoru optimizasyonunun bir kombinasyonudur. SERM’i halkla ilişkiler ve teknolojinin bir karışımı olarak düşünebilirsiniz.

SERM’in amacı şirketlerin internet sayfalarının, arama motoru listelemelerinde yüksek sıralarda yer almasını sağlamaktır. Böylece olumsuzluklar yerine, şirketin istediği içerik SERM sayesinde arama sonuçlarında üst sıralarda yer alacaktır ve şirketin internetteki itibarı artacaktır.

SERM için dikkat edilmesi gerekenler:

– Arama motoruna şirket isminizin ya da ürün isminizin yazıldığı zaman sayfanın ilk sıralarda yer alacak şekilde optimize edilmiş olmalıdır.

– Hazırlamış olduğunuz yayınları, İnternet ortamına da yerleştirmeniz, SERM’i destekleyici niteliktedir.

– Şirketinizin ortak çalışmalar yaptığı her ismi belirterek ve bunları makale, örnek olaylar, belgelerle birlikte sayfanızda belirtin.

– Şirketinizde ilgili her içeriğin, arama sonuçlarında yüksek biçimde derecelendiğinden emin olun.

SERM sayesinde ne kadar insanın şirketiniz hakkında hangi bilgilere erişebildiğini öğrenebilme şansınız olacaktır. Böylece şirket hakkındaki genel algının oluşturulmasında internet kullanılarak denetim sağlanacaktır. Şirket için ve müşteriler için bir itibar yaratmak zordur. SERM bu konuda en güçlü yardımcınız olacaktır.

Arama Motoru İtibar Yönetimi (SERM)